Vermogen overhevelen naar kinderen en kleinkinderen


11/11/2022

Testament of wettelijk erfrecht

Bij uw overlijden gaat uw vermogen naar uw erfgenamen. De erfgenamen moeten over hun aandeel in de nalatenschap erfbelasting betalen. Heeft u geen testament, dan geldt het wettelijk erfrecht. Dat komt erop neer dat uw echtgenoot en de kinderen voor gelijke delen erven, waarbij het vruchtgebruik van de kindsdelen naar uw echtgenoot gaat. De kinderen krijgen een vordering op uw echtgenoot. Voor de echtgenoot geldt een hoge vrijstelling van € 680.645 (2023: € 723.526). De vrijstelling voor (klein)kinderen bedraagt € 21.559 (2023: € 22.917).

De wettelijke regeling kan goed uitpakken, maar een testament kan helpen om bij overlijden belasting te besparen. Soms wordt gekozen voor het verschuiven van erfbelasting in plaats van besparen van erfbelasting. Een mogelijke reden hiervoor is dat het geld vastzit, bijvoorbeeld in een huis of in
beleggingen. Het kan fiscaal gunstig zijn om ook de kleinkinderen te laten erven, bijvoorbeeld door voor hen legaten op te nemen in het testament.

Laat controleren of uw testament actueel is en nog past bij uw huidige situatie. Heeft u geen testament, overweeg dan om er een op te laten stellen.

Gebruik de schenkingsvrijstellingen

Door tijdens uw leven (een deel van) uw vermogen over te dragen aan uw kinderen, kan de latere heffing van erfbelasting worden beperkt. Naast een jaarlijkse vrijstelling voor een schenking van ouders aan een kind van € 5.677 (2023: € 6.035) bestaat er voor kinderen tussen 18 en 40 jaar eenmalig een verhoogde vrijstelling van € 27.231 (2023: € 28.947). Schenkingen aan kleinkinderen zijn vrijgesteld tot € 2.274 (2023: € 2.417). Doet uw kind een dure studie? Als uw kind tussen 18 en 40 jaar is, mag u voor een dure studie eenmalig maximaal € 56.724 belastingvrij schenken.

Verruimde schenkingsvrijstelling eigen woning

De vrijstelling voor schenkingen, die verband houden met de financiering van een eigen woning van de begunstigde, bedraagt maximaal € 106.671 in 2022. Om van deze vrijstelling gebruik te maken hoeft er geen familierelatie tussen schenker en verkrijger te zijn. De verkrijger moet tussen 18 en 40 jaar oud zijn. Het bedrag van € 106.671 wordt bij schenkingen van ouders aan kinderen verminderd met eerder toegepaste verhoogde vrijstellingen.

Let op: De verruimde schenkingsvrijstelling eigen woning vervalt per 1 januari 2024. Per 1 januari 2023 wordt deze vrijstelling verlaagd tot het bedrag van de eenmalig verhoogde vrijstelling voor schenkingen van ouders aan hun kinderen. Deze vrijstelling bedraagt € 28.947 in 2023.

Bron:Overig| publicatie| 24-10-2022

Categorieën

Agro

Aangepaste emissiefactoren bij aanpak piekbelasting en Lbv

02/11/2023

Naar aanleiding van recent onderzoek over de werking van emissiearme stalsystemen heeft de minister...

Lees meer

Algemeen

NHG-grens 2024 vastgesteld

02/11/2023

De Nationale Hypotheek Garantie (NHG) is een vangnet voor mensen, die door bijzondere omstandigheden...

Lees meer

Arbeidsrecht

Ontslag op staande voet vanwege diefstal

26/10/2023

Bij het eindigen van een arbeidsovereenkomst op initiatief van de werkgever heeft de werknemer...

Lees meer

Autobelastingen

Ontbrekend instructieboekje

17/05/2023

Bij de registratie van een uit het buitenland afkomstig motorvoertuig in Nederland is bpm...

Lees meer

Belastingplan

Belastingplan 2024 door Tweede Kamer

02/11/2023

De Tweede Kamer heeft de wetsvoorstellen van het pakket Belastingplan 2024 aangenomen. Dat ging...

Lees meer

Civiel recht

Wetsvoorstel verkorten betaaltermijnen aangenomen

24/03/2022

De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel, waarmee de maximale wettelijke betaaltermijn van het grootbedrijf...

Lees meer

Civiel recht,Civiel recht

Wettelijke rente omhoog naar 4% in 2023

22/12/2022

De wettelijke rente gaat per 1 januari 2023 van 2 naar 4%. De laatste...

Lees meer

Corona update

Vaststellingsloket NOW-5 open tot en met 2 juni 2023

08/12/2022

De periode waarin het mogelijk is om vaststelling van de loonkostensubsidie NOW-5 aan te...

Lees meer

Dividendbelasting

Oordeel kabinet over wetsvoorstel voorwaardelijke eindafrekening bij grensoverschrijdende zetelverplaatsing

21/07/2022

Bij de Tweede Kamer is een initiatiefwetsvoorstel van GroenLinks aanhangig. Het wetsvoorstel regelt de...

Lees meer

Douane en Accijnzen

Verhoging brandstofaccijns per 1 januari 2024

31/08/2023

De staatssecretaris van Financiën heeft Kamervragen beantwoord over de hoogte van de brandstofaccijns per...

Lees meer

Eindejaarsactualiteiten

Vrije ruimte in 2023 hoger dan in 2024

09/11/2023

Vrije ruimte Uitgangspunt van de werkkostenregeling is dat alle vergoedingen en verstrekkingen aan werknemers loon...

Lees meer

Formeel recht

Constatering, dat de redelijke termijn is overschreden, volstaat bij gering financieel belang

05/10/2023

Wanneer de redelijke termijn voor de behandeling van een procedure in belastingzaken is overschreden,...

Lees meer

Inkomstenbelasting

Te hoge rente op eigenwoningschuld binnen familie gecorrigeerd

16/11/2023

Of de rente op een lening tussen gelieerde partijen zakelijk is wordt bepaald door...

Lees meer

Internationaal

Nieuw belastingverdrag met België

13/07/2023

Nederland en BelgiË hebben een nieuw belastingverdrag ondertekend. Het nieuwe verdrag vervangt het huidige...

Lees meer

Invordering

Hoge Raad stelt prejudiciële vragen over aansprakelijkheid voor omzetbelastingschulden

19/10/2023

In de Invorderingswet is bepaald dat de bestuurder van een rechtspersoon hoofdelijk aansprakelijk is...

Lees meer

Kantoornieuws

Lever op tijd je gegevens aan

04/07/2022

De vakantieperiode staat weer voor de deur. Dat betekent dat er wellicht nog...

Lees meer

Loonbelasting

Wel indexatie, maar geen verdere verhoging vrijwilligersvergoeding

12/10/2023

De staatssecretaris van Financiën heeft bij de behandeling van het Belastingplan 2023 in de...

Lees meer

Omzetbelasting

Tot 1 juni 2024 geen verzuimboetes btw e-commerce

16/11/2023

De vrijwillige regeling EU btw e-commerce is bedoeld om internationale verkopen op afstand binnen...

Lees meer

Ondernemingsrecht

Handhaving UBO-register voorlopig op risicobasis

21/04/2022

De Tweede Kamer heeft de regering in een motie gevraagd om in afwachting van...

Lees meer

Ondernemingswinst

Energielijst 2023 tussentijds uitgebreid

07/09/2023

De lijst met bedrijfsmiddelen die in aanmerking komen voor de energie-investeringsaftrek (EIA) is tussentijds...

Lees meer

Onroerende zaken

Coronacrisis geen aanleiding voor verlegging waardepeildatum winkelpand

11/08/2022

De waarde van onroerende zaken in Nederland wordt jaarlijks vastgesteld. Als peildatum voor de...

Lees meer

Overdrachtsbelasting

Vastgoedaandelen en btw

06/07/2023

Binnen de huidige wetgeving bestaat de mogelijkheid om nieuwe onroerende zaken via een aandelentransactie...

Lees meer

Overige heffingen

Parkeren bij laadpaal

08/09/2022

Volgens de Gemeentewet kunnen gemeenten een parkeerbelasting heffen. In deze wet wordt onder parkeren...

Lees meer

Prive

Vermogen overhevelen naar de (klein)kinderen?

24/10/2023

Bij uw overlijden gaat uw vermogen naar uw erfgenamen. De erfgenamen moeten over hun...

Lees meer

Schenken en erven

Verlaging schenkingsvrijstelling eigen woning mogelijk per 2023

03/03/2022

In een brief aan de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris van FinanciËn gezegd dat...

Lees meer

Sociale verzekeringen

Premies inkomensafhankelijke bijdrage Zorgverzekeringswet 2024

30/11/2023

De minister van VWS heeft de premiepercentages voor de inkomensafhankelijke bijdrage voor de Zorgverzekeringswet...

Lees meer

Subsidies

Subsidieregeling duurzaam maatschappelijk vastgoed

31/08/2023

Een belangrijk doel uit het Klimaatakkoord is vermindering van de CO2-uitstoot. Deze vermindering moet...

Lees meer

Successiewet

Bedrijfsopvolgingsregeling niet van toepassing op recente uitbreiding van belangen in dochtermaatschappijen

16/11/2023

Voor de schenking of erfrechtelijke verkrijging van ondernemingsvermogen geldt onder voorwaarden een vrijstelling van...

Lees meer

Toeslagen

Extra verhoging maximum uurprijzen kinderopvangtoeslag

30/11/2023

De minister van SZW heeft in een brief aan de Tweede Kamer de extra...

Lees meer

Varia

Giften

24/10/2023

Voor de aftrek van giften aan het algemeen nut beogende instellingen en aan steunstichtingen...

Lees meer

Vennootschapsbelasting

Valutaresultaat op dividendvordering valt niet onder deelnemingsvrijstelling

23/11/2023

De dividendvordering van een aandeelhouder ontstaat op het moment waarop het bevoegde orgaan van...

Lees meer

Kunnen wij je helpen?

Kom gerust eens langs op ons kantoor of maak een afspraak voor een vrijblijvende kennismaking.

© Copyright 2023 - A+B Adviesgroep

Webdesign: Reclamestal