31/07/2025
Een erflaatster overlijdt op 2 januari, slechts één dag na de peildatum voor box 3. Over haar vermogen van ruim 1,2 miljoen euro legt de Belastingdienst een aanslag op en berekent hierbij het rendement over het volledige jaar. De erfgenaam stelt dat dit onredelijk is en vordert tijdsevenredige herrekening. Na de beroemde box 3-arresten van de Hoge Raad rijst de vraag of bij overlijden kort na de peildatum een tijdsevenredige herrekening van de box 3-heffing moet plaatsvinden.
De erfgenaam stelt dat het onaannemelijk is dat erflaatster tussen 1 januari en 2 januari een rendement van € 50.851 heeft behaald op haar box 3-bezittingen. De erfgenaam bepleit dat de inspecteur had moeten uitgaan van tijdsevenredige herrekening naar 1/365 deel van het berekende rendement, wat neerkomt op € 97. De erfgenaam verwijst ter onderbouwing naar de recente box 3-arresten van de Hoge Raad waarin is geoordeeld dat belastingplichtigen recht hebben op rechtsherstel wanneer het forfaitaire rendement hoger uitvalt dan het werkelijke rendement.
De inspecteur houdt vol dat het voordeel uit sparen en beleggen juist is berekend conform de wet. Hij wijst erop dat de rendementsgrondslag aan het begin van het kalenderjaar bepalend is voor box 3. Volgens de inspecteur is, anders dan bij emigratie, tijdsevenredige herrekening bij overlijden nadrukkelijk uitgesloten in de wet. Deze systematiek komt overeen met de belastingheffing bij erfgenamen: zij worden in het overlijdensjaar niet belast over het geërfde vermogen, omdat dit op 1 januari nog niet bij hen aanwezig was. Het systeem van één peildatum vormt volgens de inspecteur een coherent geheel.
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond en oordeelt dat geen tijdsevenredige herrekening hoeft plaats te vinden bij overlijden. Herleiding naar tijdsgelang is wettelijk alleen mogelijk bij begin of einde van een binnenlandse belastingplicht anders dan door overlijden. Bij overlijden is herleiding wettelijk uitgesloten. Dit is een bewuste keuze van de wetgever sinds de invoering van het systeem met één peildatum in 2011. De beroemde box 3-arresten van de Hoge Raad leiden niet tot een ander oordeel, omdat daarin geen uitspraak wordt gedaan over het wettelijke systeem bij overlijden. De rechtbank ziet geen schending van het discriminatieverbod, omdat de situatie wordt gecompenseerd doordat erfgenamen in het overlijdensjaar juist geen box 3-belasting betalen over het geërfde vermogen.
Categorieën
27/06/2024
Jaarlijks worden per 1 juli de hoogst toelaatbare pachtprijzen voor akkerbouw- en grasland, tuinland,...
Lees meer22/01/2026
De Raad van de Europese Unie heeft besloten om vanaf 1 juli 2026 een...
Lees meer29/01/2026
Het gerechtshof Amsterdam wijst de vorderingen van FNV dat alle chauffeurs of groepen van...
Lees meer06/11/2025
Een vrouw schorst het kentekenbewijs van haar voertuig, omdat zij het tijdelijk niet gaat...
Lees meer18/12/2025
De Eerste Kamer heeft het pakket Belastingplan 2026 aangenomen. Ook zijn vijf moties aangenomen....
Lees meer15/01/2026
Een man verzoekt bij de rechter om schorsing van de tenuitvoerlegging van een eerder...
Lees meer22/12/2022
De wettelijke rente gaat per 1 januari 2023 van 2 naar 4%. De laatste...
Lees meer08/12/2022
De periode waarin het mogelijk is om vaststelling van de loonkostensubsidie NOW-5 aan te...
Lees meer24/07/2025
Het enkele feit dat aandelen formeel door een foundation worden gehouden, betekent niet automatisch...
Lees meer22/02/2024
Op 1 oktober 2023 is het Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) in werking getreden....
Lees meer06/11/2025
Aangiftetermijn erfbelasting Nabestaanden van iemand die op of na 1 januari 2026 overlijdt, krijgen twintig...
Lees meer08/02/2024
Het Hof van Justitie EU heeft op 16 november 2023 twee arresten gewezen over...
Lees meer12/02/2026
Een bv die statutair gevestigd is op Curaçao, maakt deel uit van een complexe...
Lees meer19/02/2026
Een bv heeft een forse vordering op haar dga. De bv onderneemt geen actie...
Lees meer26/06/2025
Een Nederlandse ondernemer emigreert in 2012 naar Zwitserland en krijgt een conserverende aanslag van...
Lees meer26/06/2025
In 2016 ontvangt een ondernemer een naheffingsaanslag accijns van € 279.058. Zes jaar later,...
Lees meer23/07/2025
Nahom heeft dit jaar stage gelopen bij A+B Adviesgroep en dat is van beide...
Lees meer12/02/2026
Een schoonmaakbedrijf beschikt over twee seizoenkaarten voor Ajax en koopt nog 22 kaarten voor...
Lees meer05/02/2026
Bij dga's en ondernemers die vanuit huis werken en een ruimte verhuren aan hun...
Lees meer08/01/2026
In Nederland geldt sinds 1 januari 2026 een verbod op contante betalingen voor goederen...
Lees meer19/02/2026
Een woningcorporatie vormt een fiscale voorziening voor toekomstig onderhoud aan haar woningcomplexen. De inspecteur...
Lees meer11/08/2022
De waarde van onroerende zaken in Nederland wordt jaarlijks vastgesteld. Als peildatum voor de...
Lees meer02/10/2025
Een stel koopt een woning onder voorbehoud van gebruik en bewoning voor de verkoper....
Lees meer25/09/2025
Een bv die een kwekerij voor pot- en groenteplanten exploiteert, is in 2020 eigenaar...
Lees meer15/10/2024
Het lage-inkomensvoordeel (LIV) vervalt per 1 januari 2025. Het loonkostenvoordeel (LKV) voor oudere werknemers...
Lees meer24/10/2023
Bij uw overlijden gaat uw vermogen naar uw erfgenamen. De erfgenamen moeten over hun...
Lees meer03/03/2022
In een brief aan de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris van FinanciËn gezegd dat...
Lees meer11/12/2025
De minister van VWS heeft het bijdrageloon en het bijdrage-inkomen voor de Zorgverzekeringswet voor...
Lees meer19/12/2024
Vanaf 2 januari 2025 kunnen woningeigenaren weer subsidie aanvragen voor de verduurzaming van hun...
Lees meer29/01/2026
Een vader schenkt in januari certificaten ter waarde van miljoenen aan zijn kinderen. Dit...
Lees meer20/11/2025
Rechtbank Noord-Holland heeft onlangs geoordeeld dat er een onbalans is tussen de letter van...
Lees meer05/02/2026
Een bouwbedrijf investeert via een dochter-bv in een zeeschip en past willekeurige afschrijving toe....
Lees meer© Copyright 2026 - A+B Adviesgroep
Webonderhoud: MC4DESIGN