contact

Belastingplan 2024 door Tweede Kamer


02/11/2023

De Tweede Kamer heeft de wetsvoorstellen van het pakket Belastingplan 2024 aangenomen. Dat ging niet zonder slag of stoot, getuige het grote aantal aangenomen amendementen waarmee de oorspronkelijke voorstellen zijn gewijzigd. De belangrijkste wijzigingen zijn:

Inkomstenbelasting

  • Het hoge tarief in box 2 bedraagt per 1 januari 2024 niet 31% maar 33%.
  • Het maximumbedrag van een schuld aan de eigen vennootschap (excessief lenen uit de eigen bv) wordt per 1 januari 2024 verlaagd van € 700.000 naar € 500.000.
  • Het tarief in box 3 gaat per 1 januari 2024 naar 36%.
  • De tabelcorrectiefactor wordt verlaagd naar 1,094941. De hoogste tariefschijf voor de loon- en inkomstenbelasting begint daardoor bij een bedrag van € 75.518. De verlaging van de correctiefactor heeft ook gevolgen voor de arbeidskorting.
  • De mkb-winstvrijstelling bedraagt in 2024 13,31%.
  • De vrijstelling voor groen sparen en beleggen in box 3 wordt per 1 januari 2025 verlaagd naar € 30.000.
  • De IACK wordt afgebouwd in negen stappen, ingaande per 1 januari 2027. De IACK blijft van toepassing voor alle ouders die voldoen aan de inkomens- en gezinsvoorwaarden, dus ook voor ouders van kinderen geboren na 31 december 2024. Per 1 januari 2035 zal de IACK zijn uitgewerkt.

Loonbelasting

  • De 30%-regeling wordt per 1 januari 2024 versoberd. Gedurende de eerste 20 maanden van de looptijd bedraagt de vrijstelling 30% van het belastbare loon, voor de volgende 20 maanden 20% en daarna gedurende maximaal 20 maanden 10%. De maximale looptijd van de regeling bedraagt 60 maanden. Er geldt een overgangsregeling voor werknemers die in 2023 beschikken over een 30%-beschikking.

Werknemersverzekeringen

  • Het hoge tarief van de Aof-premie wordt verhoogd met 0,05%-punt.

Bedrijfsopvolgingsregelingen

  • Van de waarde van een onderneming voor de toepassing van de bedrijfsopvolgingsregeling (BOR) boven het plafond van de volledige vrijstelling is per 1 januari 2025 75% vrijgesteld. Nu is dat nog 83%. In het wetsvoorstel was een verlaging naar 70% voorgesteld. De drempel van een indirect aanmerkelijk belang van 0,5%, als de verkrijger een bloed- of aanverwant in de neergaande lijn is, vervalt per 1 januari 2025.
  • Per 1 januari 2024 vallen aan derden ter beschikking gestelde onroerende zaken niet meer onder de BOR en de doorschuifregeling voor het aanmerkelijk belang in de inkomstenbelasting. De terbeschikkingstelling van landbouwgrond in het kader van voor teelten noodzakelijke vruchtwisseling op grond van een pachtovereenkomst is daarvan uitgezonderd. De voorwaarde dat een pachtovereenkomst is geregistreerd bij de grondkamer vervalt.

Vennootschapsbelasting

  • De voorgestelde afschaffing van de giftenaftrek vervalt.

Dividendbelasting

  • De inkoopfaciliteit in de dividendbelasting vervalt per 1 januari 2025. Dit heeft tot gevolg dat de inkoop van eigen aandelen even zwaar wordt belast als het uitkeren van dividend.

Bankenbelasting

Beide tarieven van de bankenbelasting worden verhoogd. Het tarief over het deel van het belastbare bedrag dat betrekking heeft op kortlopende schulden wordt verhoogd van 0,044% naar 0,058%. Het tarief over het deel van het belastbare bedrag dat op langlopende schulden betrekking heeft, wordt verhoogd van 0,022% naar 0,029%.

Energiebelasting

  • De belastingvermindering wordt voor 2024 verhoogd en bedraagt dan € 521,78 (exclusief omzetbelasting).
  • De afschaffing van de vrijstelling duaal verbruik en non-energetisch gebruik kolen wordt vervroegd van 2028 naar 2027.
  • Het energiebelastingtarief voor walstroom wordt vanaf 2024 in tien jaarlijkse stappen verhoogd. Daarmee wordt de verlaging van het energiebelastingtarief op elektriciteit in de eerste schijf gefinancierd.
  • Het afbouwpad voor het verlaagde tarief voor de glastuinbouw wordt verlengd naar tien jaar. Ter dekking komt er in 2025 een CO2-heffing voor de glastuinbouwsector.

Vliegbelasting

Per 1 juli 2024 wordt het maximaal toegelaten startgewicht voor de vliegbelasting verlaagd naar 4.000 kilogram. Vliegtuigen, die worden ingezet als sproei-, les- of ambulancevliegtuig kunnen bij AMvB worden uitgezonderd van de vliegbelasting.

Kansspelbelasting

Het tarief voor de kansspelbelasting wordt per 1 januari 2024 verhoogd van 29,5 naar 30,5%.

Inzagerecht

  • Een belastingplichtige of inhoudingsplichtige krijgt een recht op inzage in zijn fiscale dossier. Op een verzoek om inzage wordt gereageerd bij voor bezwaar vatbare beslissing. De fiscale geheimhoudingsplicht geldt niet voor inzage in het eigen dossier.

Accijns

  • De huidige accijnskorting voor benzine, diesel en LPG geldt ook in 2024. De jaarlijkse indexatie wordt per 1 januari 2024 niet toegepast.
  • De voorgestelde verhoging van de accijns op alcohol met 16,3% wordt nagenoeg gehalveerd. Het accijnstarief op tabak wordt verhoogd.

Proceskostenvergoeding

De voorgestelde maatregelen betreffende proceskostenvergoedingen voor de WOZ en de bom worden ook toegepast op administratiefrechtelijke sancties in verkeerszaken.

Bron:Ministerie van Financiën| wetsvoorstel| 25-10-2023

Categorieën

Agro

Nieuwe pachtnormen per 1 juli 2024

27/06/2024

Jaarlijks worden per 1 juli de hoogst toelaatbare pachtprijzen voor akkerbouw- en grasland, tuinland,...

Lees meer

Algemeen

Maatregelen energiecrisis

23/04/2026

Het kabinet heeft een aantal maatregelen aangekondigd in verband met gestegen energiekosten. Anders dan...

Lees meer

Arbeidsrecht

Wet invoering rechtsvermoeden van arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aangenomen

25/06/2026

De Eerste Kamer heeft het wetsvoorstel invoering rechtsvermoeden van arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief...

Lees meer

Autobelastingen

Tijdelijke korting vrachtwagenheffing per 1 september 2026

28/05/2026

Per 1 september 2026 wordt het tarief van de vrachtwagenheffing met 22,3% verlaagd. De...

Lees meer

Belastingplan

Voorlopige inhoud Belastingplan 2027

18/06/2026

De voorlopige inhoud van het Belastingplan 2027-pakket geeft een eerste blik op de aanstaande...

Lees meer

Civiel recht

Hoge Raad verruimt mogelijkheid om belastingschuld aan te vechten

18/06/2026

Een adviseur begeleidt de sanering van een groep vennootschappen. De vennootschappen gaan failliet. De...

Lees meer

Civiel recht,Civiel recht

Wettelijke rente omhoog naar 4% in 2023

22/12/2022

De wettelijke rente gaat per 1 januari 2023 van 2 naar 4%. De laatste...

Lees meer

Corona update

Vaststellingsloket NOW-5 open tot en met 2 juni 2023

08/12/2022

De periode waarin het mogelijk is om vaststelling van de loonkostensubsidie NOW-5 aan te...

Lees meer

Dividendbelasting

Ingehouden dividendbelasting moet worden afgedragen

16/04/2026

Wie dividendbelasting inhoudt, moet die ook afdragen. Het argument dat de belasting materieel niet...

Lees meer

Douane en Accijnzen

Koolstofcorrectie aan buitengrens EU

22/02/2024

Op 1 oktober 2023 is het Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) in werking getreden....

Lees meer

Eindejaarsactualiteiten

Eindejaarstips erf- en schenkbelasting

06/11/2025

Aangiftetermijn erfbelasting Nabestaanden van iemand die op of na 1 januari 2026 overlijdt, krijgen twintig...

Lees meer

Europese regelgeving

Vervallen voorwaarden internationale waardeoverdracht pensioen

08/02/2024

Het Hof van Justitie EU heeft op 16 november 2023 twee arresten gewezen over...

Lees meer

Formeel recht

Rechter mag altijd recente machtiging vragen, ook bij doorlopende volmacht

07/05/2026

Een gemachtigde dient hoger beroep in met een twee jaar oude doorlopende volmacht. Het...

Lees meer

Inkomstenbelasting

Blind investeren in handelsbot kost ondernemer aftrek

09/07/2026

Een ondernemer investeert ruim € 60.000 in een handelsbot die maandelijks 10 tot 20%...

Lees meer

Internationaal

Emigrant wint kwijtschelding van conserverende aanslag

26/06/2025

Een Nederlandse ondernemer emigreert in 2012 naar Zwitserland en krijgt een conserverende aanslag van...

Lees meer

Invordering

Geldstromen naar privé leiden tot aansprakelijkheid bestuurder

12/05/2026

Een bestuurder van een transportbedrijf wordt aansprakelijk gesteld voor bijna € 730.000 aan onbetaalde...

Lees meer

Kantoornieuws

Even voorstellen: Nahom Teklit

23/07/2025

Nahom heeft dit jaar stage gelopen bij A+B Adviesgroep en dat is van beide...

Lees meer

Loonbelasting

Personal training dga en de arbovrijstelling

09/07/2026

Een bv krijgt een naheffingsaanslag loonheffingen met belastingrente en een verzuimboete opgelegd. De inspecteur...

Lees meer

Omzetbelasting

Stichting, die tuchtcolleges ondersteunt, is btw-ondernemer

02/07/2026

Een stichting ondersteunt de tuchtcolleges voor de advocatuur. De Nederlandse orde van advocaten (NOvA)...

Lees meer

Ondernemingsrecht

Nieuwe wet faciliteert digitale algemene vergadering

04/06/2026

De Eerste Kamer heeft het wetsvoorstel Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen aangenomen. De...

Lees meer

Ondernemingswinst

Voorraad herwaarderen via kapitaalrekening leidt tot winstcorrectie

04/06/2026

Twee vennoten handelen via een vof in Amerikaanse auto-onderdelen. Na een computercrash raken zij...

Lees meer

Onroerende zaken

Coronacrisis geen aanleiding voor verlegging waardepeildatum winkelpand

11/08/2022

De waarde van onroerende zaken in Nederland wordt jaarlijks vastgesteld. Als peildatum voor de...

Lees meer

Overdrachtsbelasting

Vinden droomwoning geen excuus

16/04/2026

Een echtpaar koopt een woning. Om aanspraak te maken op het verlaagde tarief van...

Lees meer

Overige heffingen

Afstand voorkomt ‘samenstel van eigendommen’ voor WOZ

25/09/2025

Een bv die een kwekerij voor pot- en groenteplanten exploiteert, is in 2020 eigenaar...

Lees meer

Personeel

Loonkostenvoordelen

15/10/2024

Het lage-inkomensvoordeel (LIV) vervalt per 1 januari 2025. Het loonkostenvoordeel (LKV) voor oudere werknemers...

Lees meer

Prive

Vermogen overhevelen naar de (klein)kinderen?

24/10/2023

Bij uw overlijden gaat uw vermogen naar uw erfgenamen. De erfgenamen moeten over hun...

Lees meer

Schenken en erven

Verlaging schenkingsvrijstelling eigen woning mogelijk per 2023

03/03/2022

In een brief aan de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris van FinanciËn gezegd dat...

Lees meer

Sociale verzekeringen

Cao zegt niets over sectorindeling

28/05/2026

Op grond van de Wet financiering sociale verzekeringen (Wfsv) is een werkgever van rechtswege...

Lees meer

Subsidies

ISDE-regeling opent weer op 2 januari 2025

19/12/2024

Vanaf 2 januari 2025 kunnen woningeigenaren weer subsidie aanvragen voor de verduurzaming van hun...

Lees meer

Successiewet

Verhuur bedrijfspanden kwalificeert niet voor bor

02/07/2026

Een vader overlijdt in november 2016 en laat zijn zoon en dochter achter als...

Lees meer

Toeslagen

Vereenvoudiging partnerbegrip Toeslagen

23/04/2026

Via het toeslagenstelsel wordt jaarlijks ruim € 20 miljard uitgekeerd aan circa 10 miljoen...

Lees meer

Varia

Giften

24/10/2023

Voor de aftrek van giften aan het algemeen nut beogende instellingen en aan steunstichtingen...

Lees meer

Vennootschapsbelasting

Slotkoers voorafgaande maand toegestaan bij waardering dividend in vreemde valuta

02/07/2026

Een Nederlandse bv ontvangt dividend van haar Chinese dochtermaatschappij. Zij waardeert de dividendvordering in...

Lees meer

Kunnen wij je helpen?

Kom gerust eens langs op ons kantoor of maak een afspraak voor een vrijblijvende kennismaking.

© Copyright 2026 - A+B Adviesgroep

Webonderhoud: MC4DESIGN