Aanpassingen box 3


21/09/2023

Twee vermogensbestanddelen in box 3, die nu onder de categorie overige bezittingen vallen met het bijbehorende hoge forfaitaire rendement, worden alsnog overgebracht naar de categorie banktegoeden. Het gaat om het aandeel in de reserves van een vereniging van eigenaars (VvE) van appartementen en om geld, dat op een derdengeldenrekening van een notaris of een gerechtsdeurwaarder staat. Het forfaitaire rendement voor banktegoeden past bij nader inzien beter bij het rendement op dit vermogen dan het rendementspercentage voor overige bezittingen. Voorgesteld wordt deze aanpassing met terugwerkende kracht tot en met 1 januari 2023 te laten gelden.

Het kabinet stelt daarnaast voor om onderlinge vorderingen en schulden in box 3 tussen fiscale partners en tussen ouders en minderjarige kinderen te defiscaliseren. Dat wil zeggen dat deze vorderingen en schulden niet tot de rendementsgrondslag van box 3 behoren. Voorgesteld wordt ook deze aanpassing met terugwerkende kracht tot en met 1 januari 2023 te laten gelden.

Bron:Ministerie van Financiën| wetsvoorstel| 18-09-2023

Aanpassingen box 3


22/09/2022

Tarief

Het huidige tarief in box 3 bedraagt 31%. Dat tarief wordt in 2023, 2024 en 2025 steeds met 1%-punt verhoogd. Het heffingvrije vermogen wordt per 1 januari 2023 verhoogd van € 50.650 naar € 57.000 per belastingplichtige. Het reeds lang aangekondigde nieuwe stelsel voor box 3 moet in 2026 ingaan. Dat stelsel gaat uit van het werkelijk behaalde rendement. Tot die tijd wordt belasting in box 3 geheven op basis van een forfaitair rendement over de werkelijke samenstelling van het vermogen.

De tariefsverhoging in box 3 is bedoeld om de belastingdruk op arbeid en vermogen meer in balans te brengen. Deze verhoging maakt een verlaging van de belastingdruk in box 1 mogelijk. Het effect van de tariefsverhoging wordt door de verhoging van het heffingvrije vermogen gematigd voor belastingplichtigen met een relatief klein vermogen.

Wetsvoorstel rechtsherstel box 3

Op 24 december 2021 heeft de Hoge Raad geoordeeld dat het stelsel van belastingheffing in box 3 in bepaalde gevallen in strijd is met het Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden (EVRM). Voor die situaties moet rechtsherstel worden geboden. Daarmee is een begin gemaakt met het Besluit rechtsherstel box 3. Dat besluit is gepubliceerd vooruitlopend op wetgeving. Het wetsvoorstel Wet rechtsherstel box 3 is de wettelijke vertaling van het Beleidsbesluit. Dit wetsvoorstel heeft terugwerkende kracht tot en met 1 juli 2022.

De doelgroep voor het rechtsherstel bestaat uit de belastingplichtigen, die waren aangesloten bij de massaalbezwaarprocedures, uit belastingplichtigen van wie de aanslag over 2017, 2018, 2019 of 2020 nog niet onherroepelijk vaststond op 24 december 2021 en uit belastingplichtigen van wie de aanslagen op die datum nog niet waren vastgesteld. Dat betekent dat het rechtsherstel ook geldt voor de aanslagen over 2021 en 2022.

De nieuwe berekening van het inkomen in box 3 gaat uit van de werkelijke samenstelling van het vermogen. Het vermogen wordt onderverdeeld in banktegoeden, overige bezittingen en schulden. Voor iedere categorie geldt een forfaitair rendement. Het rendement wordt per vermogenscategorie berekend door het toepasselijke rendementspercentage te vermenigvuldigen met de waarde van de bezittingen of schulden op 1 januari van het kalenderjaar.

Het forfaitaire rendement voor banktegoeden wordt gebaseerd op het gemiddelde maandelijkse rentepercentage op deposito’s van huishoudens met een opzegtermijn van maximaal drie maanden.  Het forfaitaire rendement voor schulden wordt gebaseerd op de gemiddelde maandelijkse rente over het uitstaande bedrag aan woninghypotheken van huishoudens. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen verschillende typen schulden.

Voor de overige bezittingen blijft de huidige formule van vaststelling van het rendement van toepassing. Die sluit aan bij het meerjarig gemiddelde bruto rendement op obligaties, aandelen en onroerend goed.

De percentages voor de jaren 2017 tot en met 2021 en het percentage voor categorie II in 2022 zijn reeds bekend.

Jaar

Banktegoeden (I)

Overige bezittingen (II)

Schulden (III)

 2017

 0,25%

 5,39%

 3,43%

 2018

 0,12%

 5,38%

 3,20%

 2019

 0,08%

 5,59%

 3,00%

 2020

 0,04%

 5,28%

 2,74%

 2021

 0,01%

 5,69%

 2,46%

 2022

 

 5,53%

 

Het heffingvrije vermogen wordt als volgt in mindering gebracht. Voorgesteld wordt om voor het bepalen van het voordeel uit sparen en beleggen het effectieve rendementspercentage uit de drie vermogenscategorieën te vermenigvuldigen met de rendementsgrondslag, verminderd met het heffingvrije vermogen.

Bij het verlenen van rechtsherstel kan het voorkomen dat meer uitgaven voor specifieke zorgkosten of aftrekbare giften in aftrek komen. Bij het verlenen van het rechtsherstel wordt aangesloten bij de door de fiscale partners in de aangifte gekozen verdeling van deze uitgaven. Fiscale partners kunnen via een verzoek om ambtshalve vermindering kiezen voor een andere verdeling van de extra aftrek dan de in de aangifte gekozen verdeling.

Wetsvoorstel overbrugging box 3

Vooruitlopend op de aangekondigde invoering van belastingheffing op basis van het werkelijke rendement wordt de Wet IB 2001 voor de jaren 2023 tot en met 2025 aangepast. De belastingheffing in box 3 komt in die jaren grotendeels overeen met de wijze waarop het rechtsherstel voor de jaren tot en met 2022 is vormgegeven. Het vermogen wordt hiertoe onderverdeeld in drie categorieën: banktegoeden, overige bezittingen en schulden.

In afwijking van het rechtsherstel wordt contant geld aangemerkt als banktegoed.

Vrijstelling groene beleggingen

Voor groene beleggingen geldt een vrijstelling in box 3. Door aan te sluiten bij de werkelijke samenstelling van het vermogen moeten groene beleggingen worden gesplitst in sparen en beleggen. De vrijstelling voor groene beleggingen wordt over deze twee vermogenscategorieën verdeeld. Dat gebeurt door de vrijstelling eerst zo veel mogelijk in mindering te brengen op de groene beleggingen. Het resterende deel van de vrijstelling wordt in mindering gebracht op de groene spaartegoeden. Het wetsvoorstel wijkt op dit punt af van het rechtsherstel, zoals dat geldt voor de jaren 2017 tot en met 2022.

 

Bron:Ministerie van Financiën| wetsvoorstel| 20-09-2022

Categorieën

Agro

Aangepaste emissiefactoren bij aanpak piekbelasting en Lbv

02/11/2023

Naar aanleiding van recent onderzoek over de werking van emissiearme stalsystemen heeft de minister...

Lees meer

Algemeen

NHG-grens 2024 vastgesteld

02/11/2023

De Nationale Hypotheek Garantie (NHG) is een vangnet voor mensen, die door bijzondere omstandigheden...

Lees meer

Arbeidsrecht

Ontslag op staande voet vanwege diefstal

26/10/2023

Bij het eindigen van een arbeidsovereenkomst op initiatief van de werkgever heeft de werknemer...

Lees meer

Autobelastingen

Ontbrekend instructieboekje

17/05/2023

Bij de registratie van een uit het buitenland afkomstig motorvoertuig in Nederland is bpm...

Lees meer

Belastingplan

Belastingplan 2024 door Tweede Kamer

02/11/2023

De Tweede Kamer heeft de wetsvoorstellen van het pakket Belastingplan 2024 aangenomen. Dat ging...

Lees meer

Civiel recht

Wetsvoorstel verkorten betaaltermijnen aangenomen

24/03/2022

De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel, waarmee de maximale wettelijke betaaltermijn van het grootbedrijf...

Lees meer

Civiel recht,Civiel recht

Wettelijke rente omhoog naar 4% in 2023

22/12/2022

De wettelijke rente gaat per 1 januari 2023 van 2 naar 4%. De laatste...

Lees meer

Corona update

Vaststellingsloket NOW-5 open tot en met 2 juni 2023

08/12/2022

De periode waarin het mogelijk is om vaststelling van de loonkostensubsidie NOW-5 aan te...

Lees meer

Dividendbelasting

Oordeel kabinet over wetsvoorstel voorwaardelijke eindafrekening bij grensoverschrijdende zetelverplaatsing

21/07/2022

Bij de Tweede Kamer is een initiatiefwetsvoorstel van GroenLinks aanhangig. Het wetsvoorstel regelt de...

Lees meer

Douane en Accijnzen

Verhoging brandstofaccijns per 1 januari 2024

31/08/2023

De staatssecretaris van Financiën heeft Kamervragen beantwoord over de hoogte van de brandstofaccijns per...

Lees meer

Eindejaarsactualiteiten

Vrije ruimte in 2023 hoger dan in 2024

09/11/2023

Vrije ruimte Uitgangspunt van de werkkostenregeling is dat alle vergoedingen en verstrekkingen aan werknemers loon...

Lees meer

Formeel recht

Constatering, dat de redelijke termijn is overschreden, volstaat bij gering financieel belang

05/10/2023

Wanneer de redelijke termijn voor de behandeling van een procedure in belastingzaken is overschreden,...

Lees meer

Inkomstenbelasting

Te hoge rente op eigenwoningschuld binnen familie gecorrigeerd

16/11/2023

Of de rente op een lening tussen gelieerde partijen zakelijk is wordt bepaald door...

Lees meer

Internationaal

Nieuw belastingverdrag met België

13/07/2023

Nederland en BelgiË hebben een nieuw belastingverdrag ondertekend. Het nieuwe verdrag vervangt het huidige...

Lees meer

Invordering

Hoge Raad stelt prejudiciële vragen over aansprakelijkheid voor omzetbelastingschulden

19/10/2023

In de Invorderingswet is bepaald dat de bestuurder van een rechtspersoon hoofdelijk aansprakelijk is...

Lees meer

Kantoornieuws

Lever op tijd je gegevens aan

04/07/2022

De vakantieperiode staat weer voor de deur. Dat betekent dat er wellicht nog...

Lees meer

Loonbelasting

Wel indexatie, maar geen verdere verhoging vrijwilligersvergoeding

12/10/2023

De staatssecretaris van Financiën heeft bij de behandeling van het Belastingplan 2023 in de...

Lees meer

Omzetbelasting

Tot 1 juni 2024 geen verzuimboetes btw e-commerce

16/11/2023

De vrijwillige regeling EU btw e-commerce is bedoeld om internationale verkopen op afstand binnen...

Lees meer

Ondernemingsrecht

Handhaving UBO-register voorlopig op risicobasis

21/04/2022

De Tweede Kamer heeft de regering in een motie gevraagd om in afwachting van...

Lees meer

Ondernemingswinst

Energielijst 2023 tussentijds uitgebreid

07/09/2023

De lijst met bedrijfsmiddelen die in aanmerking komen voor de energie-investeringsaftrek (EIA) is tussentijds...

Lees meer

Onroerende zaken

Coronacrisis geen aanleiding voor verlegging waardepeildatum winkelpand

11/08/2022

De waarde van onroerende zaken in Nederland wordt jaarlijks vastgesteld. Als peildatum voor de...

Lees meer

Overdrachtsbelasting

Vastgoedaandelen en btw

06/07/2023

Binnen de huidige wetgeving bestaat de mogelijkheid om nieuwe onroerende zaken via een aandelentransactie...

Lees meer

Overige heffingen

Parkeren bij laadpaal

08/09/2022

Volgens de Gemeentewet kunnen gemeenten een parkeerbelasting heffen. In deze wet wordt onder parkeren...

Lees meer

Prive

Vermogen overhevelen naar de (klein)kinderen?

24/10/2023

Bij uw overlijden gaat uw vermogen naar uw erfgenamen. De erfgenamen moeten over hun...

Lees meer

Schenken en erven

Verlaging schenkingsvrijstelling eigen woning mogelijk per 2023

03/03/2022

In een brief aan de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris van FinanciËn gezegd dat...

Lees meer

Sociale verzekeringen

AOW-leeftijd bedraagt 67 jaar en drie maanden in 2029

23/11/2023

De minister voor Armoedebeleid, Participatie en Pensioenen heeft de AOW-leeftijd en de leeftijd, waarop...

Lees meer

Subsidies

Subsidieregeling duurzaam maatschappelijk vastgoed

31/08/2023

Een belangrijk doel uit het Klimaatakkoord is vermindering van de CO2-uitstoot. Deze vermindering moet...

Lees meer

Successiewet

Bedrijfsopvolgingsregeling niet van toepassing op recente uitbreiding van belangen in dochtermaatschappijen

16/11/2023

Voor de schenking of erfrechtelijke verkrijging van ondernemingsvermogen geldt onder voorwaarden een vrijstelling van...

Lees meer

Toeslagen

Voorlopige bedragen kinderopvang 2024

08/06/2023

De ministerraad heeft ingestemd met een voorstel van de minister van SZW om de...

Lees meer

Varia

Giften

24/10/2023

Voor de aftrek van giften aan het algemeen nut beogende instellingen en aan steunstichtingen...

Lees meer

Vennootschapsbelasting

Valutaresultaat op dividendvordering valt niet onder deelnemingsvrijstelling

23/11/2023

De dividendvordering van een aandeelhouder ontstaat op het moment waarop het bevoegde orgaan van...

Lees meer

Kunnen wij je helpen?

Kom gerust eens langs op ons kantoor of maak een afspraak voor een vrijblijvende kennismaking.

© Copyright 2023 - A+B Adviesgroep

Webdesign: Reclamestal